podcast donations

Novinky

Slávnosť sv. Cyrila a Metoda na Velehrade

7 júla 2021

Slávnosť sv. Cyrila a Metoda na Velehrade

 

Národná púť v moravskom Velehrade má už dlhoročnú históriu. Deň spomienky na sv. Cyrila a Metoda si veriaci každoročne pripomínajú slávnostnou sv. omšou za účasti významných predstaviteľov nielen z cirkevnej oblasti.

Tohtoročná Národná púť vyvrcholila 5. júla bohoslužbou, ktorej hlavným celebrantom bol kardinál Dominik Duka OP, pražský arcibiskup za účasti viacerých českých biskupov.

Slávnostný kazateľ Mons. Vojtěch Cikrle, brniansky biskup, vo svojej homílii vyzdvihol obetu a neľahkú službu sv. solúnskych bratov. Dal ich do kontrastu s dnešným moderným človekom, ktorý často nie je ochotný obetovať svoj komfort pre službu iným. „Žili preňho, dali mu všetko čo mali a my dnes z toho žijeme.“

Mons. V. Cikrle tiež poukázal na význam pútí v našom živote. „Na púť sa chodíme občerstviť a prijať Božie dary.“ Vyzval pútnikov, aby opustili svoje vyšľapané cesty a snažili sa objaviť niečo nové. „Staňme sa pútnikmi vydanými s dôverou do rúk Božej prozreteľnosti. Cestou k tomu je okrem zasypania priepasti medzi mnou a Bohom aj zbúranie múrov medzi mnou a druhými. Otvorme sa teda tajomstvu Ježiša Krista a prežime s ním dnešnú púť ako s naším najlepším priateľom, s ktorým sa delíme o svoje radosti, plány aj prehry,“ uviedol.

Po záverečnom požehnaní zdôraznil kardinál Dominik Duka OP hĺbku pútnického mesta Velehrad, ktoré je symbolom stále pretrvávajúcej a žijúcej viery v tejto krajine: „Velehrad je stroskotané úsilie zničiť Cirkev. Je to miesto, kde vejú zástavy – štátne a zástavy Cirkvi a kým budú viať, budeme slobodní, otvorení,“ a pri tejto príležitosti udelil Zlatú svätovojtešskú medailu arcibiskupovi Jánovi Graubnerovi, metropolitovi Moravy za jeho jedinečnú prácu, úsilie a vytrvalosť pri zveľaďovaní Velehradu. Rovnako odovzdal Pamätné medaile českej biskupskej konferencie významným osobnostiam z rôznych oblastí.

Slávnostnú sv. omšu vysielalo naživo Rádio Mária. Záznam homílie si môžete vypočuť na stránke:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE