podcast donations

Rozhovor s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským

14 júna 2019

pri príležitosti slávnostného požehnania Kaplnky Matky vteleného Slova v Rádiu Mária Slovensko

Milí poslucháči Rádia Mária, Mons. Stanislav Zvolenský, arcibiskup a metropolita Bratislavskej arcidiecézy, 21. mája 2019 slávnostne požehnal Kaplnku Matky vteleného Slova v našom štúdiu, ktorá sa stala srdcom Rádia Mária. Pri tejto príležitosti poskytol našim poslucháčom rozhovor.

Moderátorka: Pán arcibiskup, veľmi sa z toho tešíme, že ste zavítali medzi nás. Preukázali ste nášmu Rádiu veľkú službu, že ste požehnali našu kaplnku, zasvätenú Matke vteleného Slova. Prosíme Vás, aby ste sa podelili s našimi poslucháčmi, aké sú Vaše prvé dojmy z našej štúdiovej kaplnky?

O. arcibiskup: Som vďačný za pozvanie, je to veľmi milá chvíľa, lebo sme iba niekoľko minút po slávnostnej sv. omši a po požehnaní kaplnky. Dojem z kaplnky môžeme sprostredkovať aj našim poslucháčom, je to veľmi povznášajúce miesto, ktoré po umeleckej stránke pripravil pán Michalko. Ide o priestor, ktorý má v strede zobrazenie P. Márie, ktorá ukazuje na Ježiša Krista, na Ježišove Srdce, na Ježiša, ktorý je na kríži, ale ktorý je na ňom veľmi vznešený ako Veľkňaz. Je to krásne umelecké zobrazenie mladého umelca, ktoré povznáša, ktoré pozýva k modlitbe. Zaznela tu myšlienka srdca. Srdcom kaplnky je svätostánok, do ktorého sme uložili Sviatosť oltárnu. Keď sme na takom mieste ako je kaplnka, vždy prežívame Božiu prítomnosť, predovšetkým Božiu prítomnosť sprítomnenú vo Sviatosti oltárnej. Aj svätostánok je veľmi pekne stvárnený na spôsob malého chrámu so zlatými dverami, aj toto umelecké stvárnenie svätostánku je veľmi krásne. Môžem teda potvrdiť aj svoj dojem, vnímanie toho vonkajšieho, čo sa dá v kaplnke vidieť, že tieto umelecké zobrazenia pozývajú k vzťahu k Bohu, k Márii, k duchovným veciam.

Moderátorka: Otec arcibiskup, dnes sme sa dozvedeli, že Vy ste boli iniciátorom, ktorý pozval Rádio Mária na Slovensko. Môžete nám porozprávať tento krásny príbeh? Sme Vám naozaj hlboko zaviazaní, že ste mali takúto myšlienku. Ako k tomu došlo?

O. arcibiskup: Prichádzalo k stretnutiam s mnohými ľuďmi, ktorí mali skúsenosť s Rádiom Mária, ktorí hovorili, že poznajú Rádio Mária z iných krajín. Predovšetkým tí, ktorí študovali v Taliansku alebo boli v Taliansku dlhší čas a boli to veriaci ľudia. V Taliansku sa Rádio Mária teší veľkej obľúbenosti. Všetci, ktorí prežili určitý čas v Taliansku a boli veriaci, prišli do kontaktu aj s Rádiom Mária. Boli tu podnety aj z okolitých krajín, kde je prítomné Rádio Mária. Tak sme vlastne aj my zvažovali, že hoci máme cenné Rádio Lumen na Slovensku, naše katolícke rádio, mysleli sme, že by nebolo zlé, ak by popri Rádiu Lumen prišlo aj na Slovensko Rádio Mária, lebo si myslím, že rozšíri ponuku pre duchovný život našich veriacich. Nebudú si konkurovať takým spôsobom, že by nebolo možné pokračovanie, teda užitočné pokračovanie aj Rádia Lumen a aj užitočný rozvoj Rádia Mária. Toto k tomu viedlo na počiatku, keď prichádzali aj predstavitelia Rádia Mária, zvažovali sme, áno, že by bolo dobré, aby malo Rádio na Slovensku svoje sídlo a aby sa mohlo aj tu rozvíjať.

Moderátorka: Prvotným poslaním Rádia Mária je modlitba. Rádio Mária každý deň ponúka na prvom mieste prenos sv. omše v živom vysielaní, potom sú to modlitby všetkých štyroch tajomstiev svätého ruženca a, samozrejme, Liturgia hodín. Okrem toho mnohé iné modlitby, potom sú to najmä svedectvá a katechéza. Je to úžasné poslanie, že Rádio Mária môže prispieť k duchovnej obnove nášho Slovenska. Poprosím Vás ešte, otec arcibiskup, pozvite našich poslucháčov, aby sa dali preniknúť láskou Pánovou, vanutím Ducha svätého, aby otvorili svoje srdce aj cez podnety tohto Rádia.

O. arcibiskup: Myslím, že súčasný človek je človek, ktorý túži po duchovných hodnotách, ale má niekedy ťažkosť nájsť v sebe silu sústrediť sa a venovať čas modlitbe. Preto potrebuje pomocníkov. Myslím si, že Rádio Mária je vynikajúci pomocník duchovného sústredenia a modlitby, lebo Rádio Mária je tu preto, aby nám, ktorí máme ťažkosti s osobnou modlitbou, bolo naším priateľom, priateľkou, sestrou, duchovným bratom, ktorý nás prostredníctvom tohto vysielania sprevádza a pomáha nám modliť sa. Takže pozývam všetkých. Vy, ktorí túžite a želáte si duchovný pokoj, sústredenie, vzťah k Bohu prostredníctvom Márie, nech sa páči, je tu nádherná príležitosť vysielania Rádia Mária a pre všetkých nás vždy bude ľahšie modliť sa, keď sa budeme modliť v spoločenstve. Nemusí to byť spoločenstvo, ktoré budeme cítiť fyzicky pri sebe. Súčasný svet je výborný v tom, že máme veľa technických pomôcok. Tak tieto technické pomôcky nám umožňujú počúvať vysielanie Rádia Mária a modliť sa v spoločenstve aj prostredníctvom tohto vysielania.

Moderátorka: Otec arcibiskup, úprimne Vám ďakujeme za Vaše povzbudivé slová. Budeme sa veľmi tešiť, keď Vás na vlnách Rádia Mária budeme ešte veľakrát počuť. Nech Vám Pán pomáha a Matka Božia nech Vás stále drží pod svojím ochranným plášťom, aby ste mohli naplno plniť to poslanie, ktoré Vám Pán zveril.

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE